
Transformacja
Okrągły Stół (1989)
Historyczne rozmowy między władzami PRL a opozycją, które doprowadziły do porozumienia w sprawie demokratycznych reform i częściowo wolnych wyborów, będących początkiem transformacji ustrojowej.
Wybory 4 czerwca 1989
Pierwsze częściowo wolne wybory w PRL, w których „Solidarność” zdobyła zdecydowaną większość mandatów, co rozpoczęło demontaż systemu komunistycznego w Polsce.
Plan Balcerowicza (1990)
Program reform gospodarczych mających na celu transformację Polski z gospodarki centralnie planowanej na rynkową, co wiązało się z drastycznymi zmianami, w tym prywatyzacją i liberalizacją cen.
Początek zmian – Okrągły Stół
Wiosną 1989 roku przy Okrągłym Stole spotkały się władze PRL, opozycja z „Solidarnością” oraz przedstawiciele Kościoła. Negocjacje zaowocowały porozumieniem w sprawie demokratyzacji życia politycznego, w tym zgody na częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. Był to przełomowy moment, który zapoczątkował koniec systemu komunistycznego w Polsce.


Wybory i formowanie nowego rządu
4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory, w których kandydaci „Solidarności” zdobyli zdecydowaną większość mandatów dostępnych w ramach kompromisu wyborczego. Było to wyraźnym sygnałem, że społeczeństwo opowiedziało się za zmianami. W rezultacie w 1990 roku Lech Wałęsa został wybrany pierwszym prezydentem III Rzeczypospolitej, a Polska rozpoczęła drogę ku pełnej demokracji.
Reformy gospodarcze i społeczno-polityczne
Transformacja ustrojowa wiązała się z trudnymi reformami gospodarczymi, określanymi jako Plan Balcerowicza. Wprowadzono mechanizmy wolnorynkowe, prywatyzację przedsiębiorstw oraz liberalizację cen. Chociaż zmiany te umożliwiły szybki rozwój gospodarczy, były bolesne dla wielu Polaków, którzy doświadczyli wysokiego bezrobocia i spadku poziomu życia. Transformacja przyniosła również demokratyzację życia politycznego, pluralizm partii i swobodę mediów.

